کلینیک مغز و اعصاب پژوهشگاه رویان

تنها مرکز مغز و اعصاب وابسته به پژوهشگاه رویان، ارائه دهنده خدمات فوق تخصصی در مغز و اعصاب و سلول درمانی

خدمات سلول درمانی مغز و اعصاب

مولتیپل اسکلروزیس (MS)

ام.اس نوعی بیماری التهابی ناشی از نقص سیستم ایمنی در اعصاب مرکزی بدن است. MS با تخریب غلاف سلول‌های عصبی باعث بروز حملات و مجموعه‌ای از اختلالات مرتبط با اعصاب می‌گردد.

از آنجایی که سیستم ترمیمی داخلی بدن نمی‌تواند ضایعات ناشی از بیماری را ترمیم کند تزریق سلول‌های بنیادی در این بیماران سبب رشد مجدد آکسون‌های تخریب شده و جایگزینی سلول‌های آسیب دیده می‌شود و عملکرد عصبی از دست رفته را بازمی‌گرداند.

آمیوتروفیک لترال اسکلروزیس (ALS)

فرد مبتلا به ALS در حرکت‌کردن، بلعیدن، جویدن و صحبت‌کردن دچار مشکل است، بیماری ALS در واقع اختلال پیشرونده در نورون‌های حرکتی است که در آن فعالیت اعصاب موجود در مغز و طناب نخاعی که کنترل حرکات را بر‌عهده دارند متوقف می‌شود.
هدف از درمان با سلول‌های بنیادی علاوه بر تاخیر دوره بیماری، فراهم کردن نورون‌های حرکتی جدید است که ممکن است به توقف یا کاهش سرعت پیشرفت بیماری در افراد مبتلا به ALS کمک کند. 

پارکینسون

پارکیسنون یک بیماری مخرب عصبی است. لرزش دسـت و پـا در حالـت اسـتراحت، کنـدی و سختی حرکت‌ دست و پا، سفتی اندام تحتانی و عدم تعادل بدن شایع ترین علامت پارکینسون است.

منشا این بیماری ممکن است از بـین رفـتن ذخـایر دوپـامین در جسم سیاه گره‌های قاعده مغز باشد و سلول درمانی می‌تواند به عنوان منبع سلول‌های جدید مغزی تولیدکننده دوپامین عمل کنند.

فلج مغزی (CP)

فلج مغزی دسته‌ای از اختلالات در حرکت عضلات و عملکرد اندام‌های بدن است. یکی از علل شایع فلج مغزی در کودکان ایسکمی(کمبود اکسیژن) حین زایمان است که منجر به از بین رفتن بخشی از اعصاب مغز می‌شود.

سلول‌های بنیادی ضمن افزایش خون‌رسانی به بخش آسیب دیده مغز باعث ترمیم سلول‌های عصبی و به خصوص سلول‌های حمایت کننده می‌شوند.

خدمات تخصصی و فوق تخصصی مغز و اعصاب

نوار عصب و عضله (EMG)

الکترومیوگرافی ثبت سیگنال‌های ناشی از فعالیت عضله و عصب است. تا سلامت و عملکرد اعصاب محیطی بررسی شود.

بررسی سرعت هدایت عصبی (NCV)

تستی که جهت بررسی سرعت هدایت تحریک در اعصاب و اندازه‌گیری میزان تاخیر عصب در هدایت تحریک انجام می‌شود.

خدمات توانبخشی شناختی و جسمی

پزشکان کلینیک مغز و اعصاب

دکتر سید مسعود نبوی

متخصص مغز و اعصاب - فلوشیپ MS

دکتر سپیده یزدانبخش

متخصص مغز و اعصاب

دکتر ندا جقتایی

مشاور سلول درمانی