آیا آرتروز زانو با استفاده از سلول‌های بنیادی قابل درمان است؟

این پزشک معالج شماست که با توجه به میزان تخریب زانو، شما را از اثربخشی درمان با سلول‌های بنیادی مطلع خواهد کرد. میزان تخریب زانو با توجه به انواع گرافی‌های انجام شده (رادیوگرافی، MRI، …) و معاینه بالینی دقیق شما قابل ارزیابی می‌باشد.

معاینه زانو توسط پزشک

میزان این تخریب از ۴ سنجیده می‌شود و در صورتیکه تخریب زانوی شما در حد درجه ۲ یا نهایتا ۳ باشد شما کاندیدای مناسبی برای سلول درمانی زانو خواهید بود و در غیر این صورت می‌توانید با مشورت پزشک از سایر روش‌های درمانی رایج کمک بگیرید.

اگر این درمان برای شما موثر واقع شود بین ۷۰ تا ۸۰ درصد کاهش درد و افزایش دامنه حرکت مفصلی خواهید داشت اما در صورتیکه این درمان بی تاثیر باشد شما هیچ تفاوتی با قبل از درمان حس نخواهید کرد.

پس از تزریق سلول‌های بنیادی به زانو چه اتفاقی در مفصل می افتد؟

سلول‌های بنیادی مزانشیمی قابلیت تبدیل به بافت غضروفی را دارا هستند و در صورتی‌که شرایط مفصل بیش از اندازه ملتهب نباشد، این سلول‌ها پس از تزریق به داخل فضای مفصلی قادر به تکثیر و تبدیل شدن به بافت غضروفی را خواهند داشت. همین امر منجر به ایجاد لایه ی غضروفی جدید در سطح مفصلی و کاهش بهم ساییدن استخوان‌ها و ساختارهای اطراف مفصلی و در نتیجه کاهش درد بیمار خواهد شد.

 آیا تزریق سلول بنیادی باعث رشد مجدد غضروف زانو خواهد شد؟

بافت غضروفی بافتی با خاصیت تکثیر و بازسازی بسیار پایین است، بنابراین قادر به ترمیم خودش نیست. سلول درمانی باعث “ایجاد بافت غضروفی جدید” خواهد شد و نه “رشد مجدد غضروف قبلی“.

سل تراپی زانو