ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

سلول های فیبروبلاستی

فيبروبلاست‌ها سلول‌هاي چند وجهي ای هستند كه مسئول ايجاد ساختارهاي خارج سلولي براي رشد و عملكرد سلولي می باشند. از آنجايي كه محيط زندگي سلول‌ها در بافت‌هاي مختلف، متفاوت است فيبروبلاست هر بافتي ويژگي‌هاي همان بافت را داشته و براساس ساختار موجود در بافت پروتئين‌ها و فيبرهاي تشكيل دهنده ی بافت را ترشح مي‌كنند.

سلول‌هاي بدن براي تبادل مواد غذايي و همچنين رشد و تكثير در محيطي قرار دارند كه به آن محيط خارج سلولي گفته مي‌شود. محيط خارج سلولي از رشته‌ها و كلاژن تشكيل شده است كه علاوه بر تامين محيطي براي تبادل مواد غذايي ،باعث قوام و شكل‌گيري بافت شده و از سلول‌ها و يا بافت‌هاي زيرين در مقابل فشارها و استرس‌هاي محيطي محافظت مي‌كند. همچنين تشكيل بافت خارج سلولي براي رشد، ترميم زخم و تشكيل بافت فيبروز ضروري است.

كلاژن شايع‌ترين پروتيئن تشكيل دهنده ی محيط خارج سلولي است و به صورت فيبرهاي شكل يافته در محيط خارج سلولي قرار گرفته‌ و شكل بافت را تعيين مي‌كند. كلاژن به صورت پيش‌ ساز در سلول‌هاي فيبروبلاست ذخيره مي‌شود و در هنگام نياز توسط اين سلول‌ها به محيط خارج سلولي ترشح مي‌گردد. هيالورونيك اسيد نيز يكي از پروتئين‌هاي فراوان محيط خارج سلولی است كه با جذب آب و تشكيل ژل ضمن كمك به شكل‌گيري بافت در محافظت از بافت به خصوص بافت غضروفي، در مقابل فشارهاي وارده تاثير بسزايي دارد.

محيط خارج سلولي بدن همواره در معرض فشار و استرس‌هاي محيطي است و به همين دليل از جمله بافت‌هايي است که ميزان بازسازي و ترميم آن بسيار بالا است ، به خصوص هنگام ايجاد صدمات شديد مانند پارگي پوست، اين ميزان به سرعت افزايش مي‌يابد. در تمام مراحل ترميم بافتي و به خصوص ترميم بافت پوست، سلول‌هاي فيبروبلاست نقش بسزايي دارند. ايجاد فيبرهاي بافتي جديد، ترشح موادي مانند اسيد هيالورونيك، ترشح مواد مغذي و تكثير دهنده ی سلولي، ايجاد ارتباط با ساير سلول‌ها جهت ترميم مناسب پوست و سرانجام امكان تمايز به ساير سلول‌هاي مورد نياز در ترميم بافتي از ويژگي‌هاي عملكردي اين سلول‌ها است.

پوست دارای سه لایه ی اپی‌درم، درم و زریر پوست است که لايه ی درم درست در زير لايه ی اپيدرم قرار گرفته و تقريبا چهار برابر لايه ی اپيدرم ضخامت دارد. اين لايه شامل بافت‌هاي حمايتي مانند عروق خوني، اعصاب، ريشه ی مو و غدد عرقي است. اصلي‌ترين سلولهای لايه ی درم فيبروبلاست‌ها هستند كه با ترشح كلاژن و الاستين قوام پوست را موجب مي‌شوند. با افزايش سن ،توليد اين پروتئين‌ها دچار اختلال شده و همین امر موجب شكنندگي پوست در سنين بالا مي‌شود. همچنين مصرف داروهاي خاصی همانند كورتون نيز مي‌تواند موجب اختلال در توليد اين پروتيئن‌ها و شكنندگي پوست گردد.

فراهم شدن امكان كشت سلول‌هاي فيبروبلاست از بافت پوست به واسطه ی پيشرفت‌هاي اخير در علوم سلولي و همچنين انجام مطالعات گسترده در اين زمينه نشان مي‌دهد كه استفاده از اين سلول‌ها مي‌تواند نقش موثري در ترميم بافت‌ پوست به خصوص در مواردي كه ترميم طبيعي با مشكلاتي روبرو است داشته باشد.

شکل : فيبروبلاست‌ها سلول‌هاي چند وجهي ،دوکی شکل با قابلیت چسبندگی به سطوح ظروف کشت، سیتوپلاسم انباشته از شبکه ی اندوپلاسمی خشن هستند. فیبروبلاستها علاوه بر آن ممکن است حاوی نقاط متراکم، دستگاه گلژی بزرگ و گاها گرانول‌های کلاژنی قابل مشاهده در سیتوپلاسم باشند ولی این سلول‌ها میکروفیلامان و یا لامینا در سیتوپلاسم خود ندارند(شکل 1).

fib

شکل 1:نمای شماتیک سلول فیبروبلاست. شبکه ی اندوپلاسمی‌خشن، به همراه گرانول‌های ترشحی که عمدتا حاوی پروتوکلاژن هستند از مشخصات این سلول می باشد.


3  2  1