ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

محلول پرده آمنیوتیک

عوامل بالینی متفاوتی می‌توانند موجب آسیب در سطح چشم و به هم خوردن یكپارچگی آن شوند. اغلب بیماری‌های پیشرفته سطح چشم به درمان‌های رایج همانند درمان‌های موضعی (پمادهای چشمی)، لنزهای تماسی، لیز درمانی، تارسورافی دارویی (بوتاكس) و یا جراحی و عینك‌های محافظ پاسخ مناسبی نمی‌دهند. در خصوص درمان آسیب‌های غیرقابل درمان سطح چشم، استفاده از قطره سرم، پرده آمنیوتیك و پیوند سلول‌های بنیادی اپیتلیال لیمبال به عنوان روش‌های جدید درمانی امیدهای زیادی را ایجاد كرده‌اند. در بین این روش‌ها استفاده از سرم و یا اشك مصنوعی حاوی عوامل رشد اپیتلیالی كاربرد وسیع‌تری از بقیه دارند. به رغم چنین گسترشی در استفاده از قطره‌های چشمی در سندرم چشم خشك، محدودیت‌هایی نیز در این خصوص وجود دارد. گزارش‌ها نشان می‌دهند كه وجود عوامل ایمنولوژیك و آنتی‌بادی‌های سرم می‌تواند در مواردی موجب شعله‌ور شدن التهاب و یا خود ایمنی در چشم همانند آرتریت روماتوئید چشمی گردد. علاوه بر آن دیده شده است كه استفاده از سرم نمی‌تواند از عفونت‌های چشمی جلوگیری نماید و در مواردی نیز موجب تشدید آنها می‌گردد.


استفاده از پمادهای موضعی هم، هرچند می‌تواند تا اندازه‌ای التهاب را در سطح چشم كاهش دهند اما اغلب با سازوكارهای ترمیمی چشم تداخل داشته و موجب كند شدن ترمیم مجدد سطح اپیتلیالی چشم می‌گردند. در این بین پرده آمنیوتیك هم خواص ضدالتهابی داشته و هم به واسطه وجود عوامل رشد و پروتئین‌های تركیبی می‌تواند موجب افزایش ترمیم در آسیب‌های سطحی چشم گردد. همین خواص به همراه ویژگی ضدمیكروبی موجب شده كه استفاده از آن بعد از این كه اولین بار در سال ۱۹۹۵ توسط Kim و Tseng در ترمیم چشم استفاده شد، به سرعت گسترش یافته و امروزه به صورت یك روش درمانی عمده در چشم پزشكی درآید. با تمام مزایایی كه این روش درمانی دارد، هنوز استفاده از آن با مشكلاتی روبرو است كه باعث شده اقبال برای استفاده از آن كمتر از قطره سرم باشد. یكی از اصلی‌ترین این مشكلات هزینه‌های بالای درمان در استفاده از پرده آمنیوتیك و نیاز به جراحی برای پیوند آن است.


به نظر می‌رسد كه ساخت محلول از پرده آمنیوتیك ضمن حفظ خواص درمانی آن، استفاده از آن را نیز برای پزشكان راحت‌تر می‌كند. مطالعات Choi و همكارانش در سال ۲۰۰۸ و متعاقب آن در سال ۲۰۱۰ در مدل‌های حیوانی نشان می‌دهد كه استفاده از این محلول می‌تواند به طور موثری موجب ترمیم زخم و التهاب در سطح چشم گردد بدون آن كه عارضه‌ای را به همراه داشته باشد. در همین رابطه Sheha در سال ۲۰۱۰ محلول پرده آمنیوتیك را در بیمارانی كه دچار سوختگی در چشم شده بودند مورد ارزیابی قرار داد. مطالعه وی نشان می‌دهد كه این محلول می‌تواند به طور موثری موجب كاهش درد و همچنین ترمیم سطح سوخته چشم گردد.


با درنظر گرفتن داده‌های فوق و همچنین دسترسی پژوهشگاه به بافت آمنیوتیك سالم و طبیعی، موجب گردید كه با توسعه فناوری تولید محلول پرده آمنیوتیك در مركز سلول درمانی بتوانیم این محصول را در اختیار پزشكان و متخصصین قرار دهیم تا از آن در درمان بیماری‌های چشمی استفاده نمایند.

مشخصات محلول پرده آمنیوتیك

۱- محلول مایع تولید شده از پرده آمنیوتیك به روش فریز و ذوب

۲- تهیه شده از دهندگان سالم، زنده در حین تولد

۳- فراهم نمودن مواد و پروتئین‌های لازم برای محیط خارج سلولی

۴- امكان استفاده از آن به صورت موضعی بدون نیاز به جراحی

 

 

 

 

مزایای محلول پرده آمنیوتیك

۱- استفاده آسان

۲- ایجاد پوششی مایع برای سطح زخم

۳- پرده آمنیوتیك به عنوان بافتی كه سیستم ایمنی را تحریك نمی‌كند در نظر گرفته می‌شود كه دلیل آن عدم بیان آنتی‌ژن‌های سازگار بافتی نوع II است كه آلرژی بعد از استفاده را كاهش می‌دهد

۴- وجود پروتئین‌های دست‌نخورده كه ترمیم و خواص ضدالتهابی محصول را تضمین می‌نماید

۵- نگه‌داری آسان

۶- امكان انتقال سلول‌های بنیادی به همراه آن برای ترمیم سطح چشم در بیماران مبتلا به نقص سلول‌های بنیادی لیمبال

سلامت محصول

اغلب محصولات بافتی از جسد تهیه می‌شوند در حالی كه محلول پرده آمنیوتیك از نوزادان زنده و كاملا سالم به دست می‌آید و همه آزمون‌های لازم برای اطمینان از عدم آلودگی ویروسی و میكروبی دهنده انجام می‌شود. بعد از تولید نیز آزمون‌های كنترل كیفی برای اطمینان از عدم آلودگی محصول انجام شده و سپس محصول برای استفاده بعدی ذخیره می‌شود.