ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

درباره بانک خون بندناف عمومی رویان

خون بند ناف چیست؟


در دوران جنيني، جفت مسئول تبادل مواد غذايي بين جنين و خون مادر است. ساختمان آن به گونه‌اي است كه مانند يك حوضچه خوني عمل مي‌كند تا بيشترين تبادل مواد غذايي و اكسيژن در آن صورت گيرد. منشا سلول‌هاي خوني موجود در آن جنين بوده و بنابراين از نظر سلولي، نابالغ‌تر از سلول‌هاي خوني موجود در يك فرد بزرگسال است و بنابراين به همان نسبت سلول‌هاي بنيادي آن توانايي بيشتري در تمايز به ساير سلول‌هاي از جمله سلول‌هاي خوني دارند.

سلول‌هاي خوني حامل اكسيژن و مواد غذايي از جفت به وسيله بند ناف وارد بدن جنين مي‌شوند و از طريق قلب جنين به كل بدن فرستاده مي‌شوند. به هنگام تولد و بعد از جدا شدن بند ناف، جفت نيز از ديواره رحم جدا شده و خارج مي‌شود. حجم بند ناف و جنين به گونه‌اي است كه به طور متوسط 70 تا 200ميلي‌ليتر خون غني از سلول‌هاي بنيادي خون‌ساز در آن ذخيره شده است و به همراه دفع جفت اين خون نيز دور انداخته مي‌شود.

از آن جايي كه تنها بعد از چند دقيقه خون موجود در بند ناف و جفت لخته مي‌شود بنابراين براي دسترسي به اين منبع مهم تنها ۵ تا ۱۰ دقيقه فرصت داريم در غير اين صورت سلول‌هاي بنيادي موجود در آن بدون استفاده بايد دور انداخته شود. اين خون بعد از جدا شدن كامل بند ناف از نوزاد قابل جمع‌آوري است و لذا نمونه‌گيري از آن هيچ صدمه‌اي به نوزاد و يا مادر وارد نمي‌كند.

 

مزایای خون بند ناف چیست؟


خون بندناف نسبت به خون مغز استخوان واجد مزایای چندی است که آن را کاندید مناسبی برای پیوند به بیماران نموده است.ازآن جمله می توان به موارد ذیل اشاره نمود:
1.کاهش میزان واکنش های رد پیوند علیه میزبان(GVHD)
2.کاهش رد ایمونولوژیک پیوند به دلیل حضور سلولهای اولیه  نابالغ سیستم ایمنی در خون بند ناف
3.امکان انجام پیوند موفق با تشابه کمتر HLA بین دهنده وگیرنده
4. آسانی وسادگی جمع آوری خون بند ناف که فاقد خطر برای جنین ومادر می باشد
5. در دسترس بودن این منبع
6.کاهش امکان انتقال عفونت های ویروسی به علت این که جفت مانند سدی از نفوذ ویروس به جنین ممانعت می کند.
7.حضور سلولهای بنیادی وپیش سازی با توان بالای تکثیر

 

چه بیماریهایی باخون بند ناف قابل درمان است؟


1.اختلالات سلولهای بنیادی :کم خونی های آپلاستیک فانکونی هموگلوبینوری حمله ای شبانه(PNH)
2.لوسمی حاد:  ACL AML لوسمی تمایز نیافته حاد
لوسمی مزمن:CML
3.بیماریهای نقص در تولید لنفوسیت:لنفوم هوچکین وغیر هوچکین
4.ناهنجاریهای ارثی گلبول قرمز: بتا تالاسمی ماژور وکم خونی سلول داسی شکل
5.اختلالات سیستم ایمنی مادر زادی :سندرم کاستمن نقص چسبندگی لکوسیتی سندرم دی جرج
6.نقص ارثی پلاکتی: ترومبوسیتوپنی مادرزادی
7.اختلالات پلاسماسل:مولتی پل میلوم نقص چسبندگی لکوسیتی
8.بیماریهای ارثی:سندرم لش نیهان هیپوپلازی غضروف
9.سایر بیماریها:بیماری آلزایمر دیابت پارکینسون صدمات نخاعی سکته های قلبی ومغزی بیماریهای کبدی دیستروفی عضلانی

 

خون بند ناف چیست؟


از آنجا که خون بند ناف واجدسلولهای بنیادی خونساز و مزانشیمی می باشد,لذا از دیر باز بعنوان منبع مناسبی جهت درمان در نظر گرفته شده است.اولین پیوند خون بند ناف در جهان اکتبر 1988 در کشور فرانسه و توسط دکتر گلوکمن برای کودکی 5 ساله که دچار کم خونی فانکونی(نوعی کم خونی مادرزادی)  شده بود انجام گرفت ,که با پیوند سلول های بنیادی خون بند ناف خواهر تازه متولد شده خود، تحت درمان قرار گرفت.
امروز 24 سال از آن روزها می گذرد، پسر نه تنها از سلامت خوبی برخوردار است بلکه تمام عملکرد سیستم ایمنی بدن و خون او توسط این پیوند بهبود یافته است.(تصویر پائین)

 

10 9

   

 در سال ۱۹۹۱ نيز پيوند دیگری با استفاده از خون بندناف برای كودك مبتلا به سرطان ميلوژني مزمن (CML) انجام شد كه آن نیزموفقيت‌آميز بود وبه این ترتیب آينده روشني براي استفاده از خون بندناف  رقم خوردبطوریکه تا به امروز صدها پيوند موفق صورت گرفته است. با توجه به كاربردي بودن سلول‌هاي بنيادي خون بند‌ناف ونیز توجه به این مساله که در بیمارستانها این خون بعنوان یک زباله بیولوژیک در نظر گرفته و دور ریخته می شود،تفکر استفاده وبازیافت این خون شکل گرفت وبه این ترتیب اولین بانک خون بندناف با هدف ذخیره سازی و تامين سلول‌هاي بنيادي بند‌ناف جهت پيوند در فرانسه وسپس در سراسر جهان تاسیس گردید.

انواع بانک های خون بندناف


بانك خون بند‌ناف عمومی موظف به پاسخگويي به نياز جمعيت مردم است. انگيزه‌ها براي ذخيره خون بند‌ناف از فردي به فرد ديگر متغير است . گاهي پدر و مادر يك نياز فوري به پيوند سلول‌هاي بنيادي براي درمان بيماري يكي از افراد خانواده، خواهر  و برادر يا اقوام نزديك دارند و اين انگيزه‌اي براي ذخيره‌سازي است و عده‌اي نيز خون بند‌‌ناف را براي استفاده عموم مردم و افراد ديگر براي پيوند اهدا مي‌كنند و دسته‌اي نيز براي كار‌هاي تحقيقاتي همكاري مي‌كنند .
 بر اين اساس بانك‌هاي خوني بند‌ناف به ۳ دسته تقسيم می‌شود:

    بانك خون بند‌ناف عمومي، نمونه‌هايي كه به طور خير‌خواهانه براي اهدا به ديگران يا براي تحقيقات كاربرد دارند را نگهداري مي‌كند. البته گاهي ممکن است بعضي بانك‌هاي عمومي براي خانواده‌هایی كه يك بيماري شناخته شده قابل درمان با سلول بنيادي دارند، خون نوزاد را برای مدت کوتاهی فقط برای همان خانواده نگه‌داری نمایند. در بين نمونه‌ها آن‌هايي كه استاندارد‌ها را دارا نباشند براي كارهاي تحقيقاتي به كار گرفته مي‌شوند.
     بانك خون بند‌ناف خصوصي، كه خون را فقط براي خود نوزاد يا خانواده او نگهداري مي‌كند و در قبال مراحل نگهداري، جمع‌آوري و ذخيره‌سازي هزينه از خانواده نوزاد دريافت مي‌كند.
    بانك خون بند‌ناف تركيبي، كه هر دو نوع فعاليت را دارد و از هزينه‌هاي دريافتي در قسمت خصوصي نياز‌هاي مالي خود در بانك عمومي را رفع مي‌نمايد – در آينده در صورت انصراف والدين در بخش خصوصي نمونه خون آن خانواده با رضايت شخصي آن‌ها براي استفاده عموم به بخش عمومي انتقال مي‌يابد.

در ایران 3 بانک عمومی خون بندناف درپژوهشگاه رویان ,سازمان انتقال خون ومرکز پیوند مغزاستخوان بیمارستان شریعتی و یک بانک خصوصی بندناف در شرکت بن یاخته های رویان مشغول به فعالیت می باشند.

فعالیت های بانک عمومی خون بندناف رویان


بانک عمومی خون بند ناف رویان در سال 1387 فعالیت خود راباجمع آوری وذخیره سازی واحدهای خون بندناف اهدایی از والدین داوطلب آغاز نمود.ازجمله فعالیتهای های این بانک :
-پذیرش وغربالگری مادران اهدا کننده (شرح حال خانوادگی ومادر برای شناسایی اختلالات ژنتیکی وبیماریهای زمینه ای احتمالی که در پرسشنامه بانک عمومی خون بندناف تدوین شده است)
-انجام آزمایشهای ویروسی بر روی نمونه مادران اهدا کننده
-جمع آوری ونمونه گیری خون بندناف
-انجام آزمایشات ویروسی ومیکروبی بر روی نمونه خون بندناف
-پردازش وانجمادنمونه هایی که شرایط لازم استاندارد در بانک عمومی خون بند ناف را داشته باشند
-پردازش وذخیره سازی نمونه خون محیطی
-پردازش وذخیره سازی نمونه مغز استخوان
-جداسازی RBC از نمونه های مغز استخوان در صورتیکه بین گیرنده نمونه ودهنده تشابه گروه خونی وجود نداشته باشد
-انجماد وذخیره سازی سلولهای بنیادی مزانشیم

بانک عمومی خون بند ناف تاکنون تعداد 4500 واحد خون بند ناف ذخیره شده دارد.

12  11